Belka
Sobota, 18 Maja 2024   imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Przemysł 4.0, innowacje i zmiany technologiczne w obszarze robotyzacji i cyfryzacji

Data publikacji: 2018-09-28, Data modyfikacji: 2018-09-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Spadek kosztów i wzrost produkcji – to wyzwania przed jakimi stoi nie tylko polskie górnictwo. Receptą ma być cyfryzacja. W światowym przemyśle wydobywczym produktywność zaczęła stopniowo rosnąć właśnie dzięki digitalizacji. Zdaniem ekspertów, którzy dyskutowali w Katowicach podczas konferencji, projekt inteligentnej kopalni pozwoli nie tylko na automatyzację produkcji, ale także podniesie poziom bezpieczeństwa - dzięki łatwej lokalizacji ludzi, sprzętu i złóż. Do tego dochodzą inne kluczowe zagadnienia - gromadzenie danych i ich analiza czy monitorowanie zagrożeń naturalnych w czasie rzeczywistym. - Dużym problemem są ograniczenia geologiczne, w naszych kopalniach taką barierą jest metan. Nawet przy nieograniczonych nakładach finansowych, pewnej bariery nie przeskoczymy. Jednak bez wątpienia, by utrzymać koszty wydobycia pod kontrolą, niezbędna jest automatyzacja oraz właściwi ludzie do pracy - przekonuje Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. JSW jest na tym polu jednym z liderów. Podczas konferencji paneliści – prezesi i wiceprezesi polskich spółek węglowych i kooperujących - zwrócili uwagę, że dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań – np. zdalnie sterowanego sprzętu - wzrasta wydajność i bezpieczeństwo, a decyzje zapadają na podstawie pełniejszych i łatwiej dostępnych informacji o tym, co dzieje się pod ziemią. - Rozpoczęliśmy instalowanie czujników na naszych maszynach z użyciem 200 km światłowodów, powstało centrum analizy danych, trwa też proces implementacji oprogramowania, które ma modelować złoża w 3D, by pokazać naszym kontrahentom parametry jakościowe surowca, a do tego pracujemy nad wykorzystaniem robotów – tak o kopalniach przyszłości w JSW mówi Daniel Ozon, prezes zarządu Spółki. – Na tym nie koniec, dzisiaj podpisujemy z Joy Komatsu porozumienie dotyczące zakupu w pełni automatycznego systemu, który zamierzamy testować w kopalni Szczygłowice. To ma być odpowiedź na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, poprawę bhp i warunki klimatyczne. To wszystko możliwe jest dzięki znaczącej poprawie sytuacji ekonomicznej nie tylko całej branży, ale przede wszystkim JSW. – Od etapu gaszenia pożaru, wchodzimy w etap zarządzania i nowych wyzwań – powiedział podczas konferencji Nowy Przemysł EXPO Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. Kilka lat temu spadek cen stali, węgla i koksu doprowadził do pogorszenia sytuacji, dziś ma temu zapobiec utworzenie w JSW Funduszu Stabilizacyjnego i strategia rozwoju, w której innowacje i poprawa efektywności grają kluczową rolę. Zwłaszcza, że wyzwań jest coraz więcej. - Proces mierzenia śladu węglowego, czy finansowanie sektora to jak najbardziej realne kwestie. Każdego roku będzie z tym trudniej, coraz więcej banków nie jest w stanie finansować węgla. Musimy udowadniać, że mamy plan i go realizujemy, bez tego nie będziemy w stanie prowadzić wielu inwestycji – podsumowuje prezes Ozon.

Pełna treść wiadomości na: news-2019
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola