Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Przyspieszają prace nad programem U - SPACE

Data publikacji: 2018-08-14, Data modyfikacji: 2018-08-15
A A AWydrukDrukuj  
 
Elementy systemu będą wykorzystywane m.in. przez  Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, instytucję zapewniającą bezpieczeństwo ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej. Umowa zawarta między Hawk-e a PAŻP obejmuje działania związane z wdrożeniem innowacyjnego systemu zapewniającego bezpieczne poruszanie się bezzałogowych statków powietrznych w polskiej przestrzeni powietrznej zgodnie z założeniami przyjętej w listopadzie  2016 roku „Deklaracji Warszawskiej” i stanowi kolejny krok w kierunku realizacji  koncepcji U-Space, której kluczowymi elementami są system UTM (Unmanned Traffic Management) oraz DTM (Drone Traffic Management) wykorzystywany do lokalnego zarządzania operacjami BSP. Europejska koncepcja U-Space przewiduje zorganizowanie w miastach specjalnej przestrzeni powietrznej  dla dronów, jednak by mogło z niej korzystać bezpiecznie  wielu użytkowników, konieczne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury. Chodzi między innymi o to, aby ruch dronów nie kolidował z klasycznym lotnictwem załogowym. Wdrożenie koncepcji U-Space daje nowe możliwości rozwoju zarówno firmom z branży przemysłowej, usługowej, jak i wydobywczej. Hawk-e jest spółką powstałą w połowie 2018 roku, która została powołana do  wdrażania wyników projektów B+R w zakresie technologii bezzałogowych. Zajmuje się świadczeniem usług, takich jak monitorowanie i mapowanie przestrzenne obszaru dronami oraz sporządzanie analiz z inspekcji wizyjnych dla sektora energetycznego. Jest również odpowiedzialna za integrację oraz zarządzanie obszarem testowym dla systemów autonomicznych i automatycznych. Spółka Hawk-e bierze także udział w  międzyresortowym programie „Żwirko i Wigura” jako podmiot odpowiedzialny za testowanie i rozwijanie rozwiązań technologicznych związanych z rozwojem U-Space. Jednym z nich są systemy UTM i DTM, których spółka jest właścicielem. Skala, na jaką podejmowane są działania,  świadczy o ogromnym zaangażowaniu spółki w budowanie bezpiecznej przestrzeni powietrznej w Polsce. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) odpowiada za zarządzanie ruchem lotniczym w polskiej przestrzeni powietrznej. Jest jedyną instytucją w Polsce szkolącą i zatrudniającą cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego. Każdego dnia dbają oni o bezpieczeństwo ponad 2,5 tys. operacji lotniczych odbywających się w polskiej przestrzeni powietrznej. PAŻP buduje i modernizuje zaawansowaną infrastrukturę lotniczą zapewniającą bezpieczeństwo ruchu lotniczego.

Pełna treść wiadomości na: news-1979
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola