Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Polska droga do czystego środowiska

Data publikacji: 2018-08-08, Data modyfikacji: 2018-08-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Trzydniowe posiedzenie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Do udziału zostali zaproszeni przedstawiciele związków zawodowych ze 140 krajów, naukowcy, politycy oraz przedstawiciele spółek. – Bycie liderem węgla koksowego na rynku europejskim to dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej duże wyzwanie. Ale pozycja, jaką wypracowaliśmy, zobowiązuje do bycia odpowiedzialnym za społeczeństwo i środowisko. Podejmujemy coraz więcej inicjatyw związanych z ograniczaniem oddziaływania naszej produkcji na środowisko naturalne i uważam, że zmierzamy we właściwym kierunku – podkreśla Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Do udziału w obradach zaproszeni zostali również przedstawiciele prezydenta Rzeczypospolitej, premiera oraz ministrów odpowiedzialnych za problem czystego środowiska. Międzynarodowy szczyt związkowy zostanie poświęcony między innymi zmianom klimatycznym, czystości powietrza, ochronie środowiska, a także redukcji emisji dwutlenku węgla oraz jego zagospodarowaniu. - Konieczne jest obalenie mitu mówiącego, że węgiel kamienny to paliwo przestarzałe i schyłkowe. Węgiel może być wykorzystywany efektywnie w bardzo wielu gałęziach gospodarki. Powinniśmy inwestować w badania zmierzające do przywrócenia węglowi jego świetności i uczynienia go nowoczesnym paliwem – uważa, Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. strategii i rozwoju. Organizacje związkowe proponują, aby o polityce klimatycznej rozmawiano przy jednym stole - ponad podziałami politycznymi. – Polską politykę klimatyczną powinniśmy wypracować wspólnie: związki zawodowe, pracodawcy, politycy i naukowcy. To oczywiście nie jest możliwe od razu, na nadchodzącej konferencji COP24, ale chcielibyśmy wystąpić z taką inicjatywą, aby było to możliwe na następnych szczytach klimatycznych - mówi Kazimierz Grajcarek, koordynator Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu PRE_COP24 i dodaje: - Obecna polityka Unii Europejskiej i ONZ, poprzez nakładanie coraz bardziej wyśrubowanych norm, przyczynia się do likwidacji miejsc pracy. Szczyt klimatyczny w Katowicach może przynieść kolejne niekorzystne zapisy, które uderzą w przemysł. Naszym zdaniem to nie jest konieczne. Można w inny sposób dbać o ochronę środowiska, niekoniecznie likwidując miejsca pracy, ale na przykład poprzez zagospodarowanie gazów cieplarnianych. Społeczny PRE_COP24 został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Pełna treść wiadomości na: news-1969
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola