Belka
Wtorek, 4 Lutego 2025   imieniny: Weronika, Mariusz, Andrzej
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wyjdź z cienia - pokaż dobro!

Data publikacji: 2013-12-12, Data modyfikacji: 2013-12-13
A A AWydrukDrukuj  
 

Jak co roku jastrzębskie zuchy, harcerze i instruktorzy zapraszają wszystkich jastrzębian na przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Zabierz swój lampion, znicz lub świecę i przyjdź 16 grudnia do Domu Zdrojowego. Niech betlejemski ogień zapłonie w twoim domu!

 

Uroczystość odbędzie się w poniedziałek 16 grudnia o godz. 17.00, tradycyjnie w Domu Zdrojowym.

Betlejemskie Światło Pokoju wędruje przez cały świat, aby głosić nowinę o narodzeniu Chrystusa, symbolizując pokój, miłość i braterstwo. Podczas uroczystości zostanie również podsumowana akcja Szlachetna Paczka.

Tegoroczne hasło Wyjdź z cienia - pokaż dobro! to nawoływanie do podjęcia wyzwania stania się lepszym, zaproszenie do pracy nad sobą, niepowtarzalny czas na zmianę siebie… Przyświeca ono wędrówce Betlejemskiego Światła Pokoju po całej Polsce. Tradycyjnie jastrzębscy harcerze przekażą je mieszkańcom miasta, którym bliska jest idea pokoju i miłości. Bo jest to światło niezwykłe…

W Betlejem, w Grocie Narodzenia Chrystusa, co roku dziecko wybrane spośród grona tych, które działają charytatywnie, zapala Betlejemskie Światło Pokoju. Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy. Miasto Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej, uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. W zmieniających się warunkach politycznych nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Tradycyjnie Światło odbierali austriaccy skauci. Jeśli nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia. Ten fenomen czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

I tak z Austrii przy pomocy skautów, Światło zostaje rozesłane do ponad 30 krajów. W Polsce jego przekazanie odbywa się na Łysej Polanie, na przemian raz po stronie słowackiej, raz po stronie polskiej. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii. Jak co roku jastrzębscy harcerze pojadą do Zakopanego, aby odebrać stamtąd Betlejemski Ogień. Następnie 16 grudnia w Domu Zdrojowym, podczas uroczystości, przekażą go oficjalnie mieszkańcom miasta. W dniach 17-20 grudnia ogień będzie roznoszony do różnych instytucji, a w niedzielę 22 grudnia harcerze zaniosą go do jastrzębskich kościołów, aby stamtąd każdy mógł zabrać je do swojego domu.



UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola