Belka
Wtorek, 4 Lutego 2025   imieniny: Weronika, Mariusz, Andrzej
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wycinankowe dzieła sztuki

Data publikacji: 2013-10-10, Data modyfikacji: 2013-10-11
A A AWydrukDrukuj  
 

Historię opowiada się za pomocą słów, pędzla, dłuta, ale można ją także opowiedzieć za pomocą nożyczek, tworząc wycinanki, tak jak robi to Zofia Tomeczek. Artystka, która za artystkę się nie uważa, twierdząc, że robi to, co jej w duszy gra.

 

Zofia Tomeczek jest mieszkanką naszego miasta, urodziła się w Żarach, w rodzinie o kresowych korzeniach i to właśnie tam zaczęła się jej przygoda z wycinanką. Zainspirowała ją mama, przez co sama zaczęła wycinać, brała udział w różnych konkursach, w których zwykle była wyróżniana, co zachęciło ją do dalszej pracy. Mama przyozdabiała wycinankami półki w kredensach i w spiżarni. Robiła papierowe firanki i serwetki pod doniczki z kwiatami.

 

W trudnych czasach był to sposób na piękną, oryginalną i tanią dekorację domu, gdyż papier był ogólnodostępny. Tworzyły firanki, przeróżne koronki i serwetki, jak mówi była to funkcja użytkowa wycinanki, a papierowych firanek nie trzeba było prać, wystarczyło je zerwać i zawiesić nowe. Kontakt z wycinanką miał duży wpływ na rozwój kariery zawodowej pani Zofii. Skończyła studium zajęć technicznych i wychowania plastycznego, nauczycielstwo to to, co lubiła najbardziej. Pani Zofia pracowała przez 35 lat właśnie jako nauczycielka, wykorzystując swoje umiejętności i przekazując je młodszym pokoleniom.

Julia Bazgier

Więcej o pasji pani Zofii można poczytać w najnowszym wydaniu gazety „Jastrząb”.



UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola