W celu upamiętnienia tragicznych wydarzeń stanu wojennego, w Zespole Szkół Nr 2 odbyły się spotkania z byłymi jastrzębskimi opozycjonistami. Byli oni zarówno współorganizatorami strajków w sierpniu 1980 roku, jak i w grudniu 1981 roku.
13 grudnia na spotkanie z młodzieżą przyszli – Eugeniusz Zandler i Ewald Kudla, a 16 grudnia Marian Molski. Licealiści z uwagą wysłuchali nie tylko relacji z pacyfikacji kopalń „Manifest Lipcowy” i „XXX-lecia PRL”, ale i opowieści o dalszych losach strajkujących.
A oto opinie uczniów:
Ania: Słyszałam już o tym, co się działo na kopalniach, kiedy wkraczało ZOMO. Nie wiedziałam jednak, że w tak brutalny sposób byli traktowani w więzieniach.
Marcin: Widać było, że nawet po tylu latach trudno im było mówić o tym, co przeżyli na komendach milicji w aresztach – bicie, wyzwiska, upokorzenia.
Kamil: Zwróciłem uwagę na fakt, że dla ludzi żyjących w tamtym systemie wolność była czymś bardzo ważnym. Zaczęli strajkować mimo, że mogli zginąć. Przecież to ZOMO było uzbrojone.
Natalia: Rano pomyślałam, że jest piątek 13-go, jednak nie skojarzyłam tej daty ze stanem wojennym. To, co usłyszałam, na pewno już mnie zostanie.
Bartosz: Utkwiły we mnie słowa pana Molskiego – Wolność jest warta każdej ceny.
Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola