Belka
Wtorek, 4 Lutego 2025   imieniny: Weronika, Mariusz, Andrzej
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wolność jest warta każdej ceny

Data publikacji: 2013-12-19, Data modyfikacji: 2013-12-19
A A AWydrukDrukuj  
 

W celu upamiętnienia tragicznych wydarzeń stanu wojennego, w Zespole Szkół Nr 2 odbyły się spotkania z byłymi jastrzębskimi opozycjonistami. Byli oni zarówno współorganizatorami strajków w sierpniu 1980 roku, jak i w grudniu 1981 roku.

 

13 grudnia na spotkanie z młodzieżą przyszli – Eugeniusz Zandler i Ewald Kudla, a 16 grudnia Marian Molski. Licealiści z uwagą wysłuchali nie tylko relacji z pacyfikacji kopalń „Manifest Lipcowy” i „XXX-lecia PRL”, ale i opowieści o dalszych losach strajkujących.

A oto opinie uczniów:

Ania: Słyszałam już o tym, co się działo na kopalniach, kiedy wkraczało ZOMO. Nie wiedziałam jednak, że w tak brutalny sposób byli traktowani w więzieniach.

Marcin: Widać było, że nawet po tylu latach trudno im było mówić o tym, co przeżyli na komendach milicji w aresztach – bicie, wyzwiska, upokorzenia.

Kamil: Zwróciłem uwagę na fakt, że dla ludzi żyjących w tamtym systemie wolność była czymś bardzo ważnym. Zaczęli strajkować mimo, że mogli zginąć. Przecież to ZOMO było uzbrojone.

Natalia: Rano pomyślałam, że jest piątek 13-go, jednak nie skojarzyłam tej daty ze stanem wojennym. To, co usłyszałam, na pewno już mnie zostanie.

Bartosz: Utkwiły we mnie słowa pana Molskiego – Wolność jest warta każdej ceny.

 

 



UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola