W chłodzie i deszczu odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia 17 września 1939 roku. Jest to kolejna bolesna data w historii Polski. To właśnie wtedy radzieccy żołnierze wkroczyli na ziemie polskie, stając się jednocześnie naszym drugim zaborcą.
Co roku tego dnia przedstawiciele związków kombatanckich, władz miasta, zakładów pracy, służb mundurowych oraz uczniowie zbierają przy symbolicznym grobie w Ruptawie, by oddać hołd ofiarom sowieckich zbrodni.
- Chciałbym podziękować Wam, młodzieży, że przyszliście w taką pogodę. W taką pogodę także należy się pamięć tym, którzy oddali życie. Pamiętajcie o historii, tej krwią przelanej. Potrafmy też zrozumieć i wybaczyć, tak aby przyszłe pokolenia nie przeżyły tego, co nas spotkało – podkreślił Ryszard Czernecki, prezes jastrzębskiego koła Związku Sybiraków.
Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie za Ojczyznę, a modlitwę za zmarłych odmówili księża Marek Zientek, Antoni Pudlik i Jan Raszyk. Nie zabrakło też wierszy poświęconych tragicznym wydarzeniom sprzed lat, które deklamowali uczniowie Gimnazjum z oddziałami integracyjnymi nr 5 w Zespole Szkół Handlowych im. Zesłańców Sybiru. O przedstawienie krótkiej lekcji historii poproszono prezydenta miasta Mariana Janeckiego.
Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze przy symbolicznym grobie poświęconym obrońcom Ojczyzny w czasie II wojny światowej oraz Sybirakom i pomordowanym w Katyniu i łagrach sowieckich.
![]() |
Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola