Belka
Wtorek, 11 Lutego 2025   imieniny: Maria, Lucjan, Lazarz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Szkoła otrzyma imię Porozumienia Jastrzębskiego

Data publikacji: 2012-09-12, Data modyfikacji: 2012-09-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Szkoła otrzyma imię Porozumienia Jastrzębskiego

Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3 przy ul. 11 Listopada będzie nosić imię Porozumienia Jastrzębskiego. Projekt uchwały w tej sprawie trafi pod obrady najbliższej sesji Rady Miasta.

Zawarte w 1980 roku Porozumienie Jastrzębskie jest chlubą naszego miasta. Między innymi z powodu podpisanego przez NSZZ Solidarność porozumienia o Jastrzębiu-Zdroju mówi się w Polsce, jako o jednym z trzech miejsc stanowiących kolebkę rodzącej się wolności. Jednak do tej pory nikt nie wpadł na pomysł, by wydarzenia tamtych czasów dodatkowo upamiętnić, nadając imię placówce oświatowej. Teraz się to zmieni, bo jastrzębski Zespół Szkół Zawodowych, jako pierwsza szkoła w Polsce, przyjmie imię Porozumienia Jastrzębskiego.

 

- Chcemy, by po tylu latach, nasza szkoła miała swojego patrona, żeby móc budować ceremoniał szkolny, bo wiadomo, że to wokół sztandaru i patrona buduje się tradycję szkoły. Chcieliśmy, żeby patron był związany z naszym regionem i miał wiele wspólnego z etosem pracy i z robotnikami. Nasza szkoła kształci głównie przyszłych wykwalifikowanych pracowników fizycznych, czyli takie osoby, które kiedyś walczyły o wolność w Polsce - wyjaśnia wybranie imienia szkoły dyrektorka Barbara Tetla-Gruszczyk.

 

W Zespole Szkół Zawodowych postanowiono skupić się wokół właśnie tych wydarzeń, które rozpoczęły się od robotników. Pomysł się spodobał. Przygotowania rozpoczęły się już na początku tego roku. Uczniowie wzięli udział w konkursie na prezentację multimedialną na temat Porozumienia. Najlepsza prezentacja była wyświetlana podczas wystawy „Od Solidarności do niepodległości", którą w styczniu zorganizowano w siedzibie szkoły.

 

Byli działacze, będący przy podpisywaniu Porozumienia Jastrzębskiego, czy też mocno związani z tamtym wydarzeniem zaangażowali się w lekcje historii, organizowane dla uczniów. Szkołę odwiedzili m.in.: Grzegorz Stawski, ksiądz prałat Bernard Czernecki, Zbigniew Jaskólski, Alojzy Pietrzyk, Franciszek Cichoń, Marian Nowak, Zbigniew Staszków i Bogusław Światowiec.

 

- Powinniśmy się chwalić, że to tu górnicy powiedzieli nie ówczesnej władzy. Jest to jedna z najważniejszych wartości w historii naszego miasta i jeśli jako szkoła będziemy się mogli ją promować , to będziemy bardzo usatysfakcjonowani - zaznacza Barbara Tetla-Gruszczyk.

 

jastrzebie.pl, Źródło artykułu: jastrzebie.pl, Autor zdjęć: jastrzebie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola