Projekt „Gospodarka ściekowa na terenie gmin Jastrzębie-Zdrój, Mszana, Godów", na który Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. pozyskał aż 28,5 mln euro dofinansowania z europejskiego Funduszu Spójności, został rozliczony.
Dzięki unijnym pieniądzom mamy ponad 240 km sieci kanalizacji sanitarnej, 57 przepompowni i czystą Ruptawkę u wylotu ze zmodernizowanej oczyszczalni.- Zdaliśmy egzamin na piątkę. Zrobiliśmy to, co wszyscy uważali za niewykonalne. Po środki startowało 290 projektów, a tylko 22 dostało dofinansowanie z Unii, przy czym nasz projekt jedno z najwyższych. W grudniu 2010 roku zakończyliśmy przedsięwzięcie. Pierwsze półrocze 2011 roku to był czas przygotowywania i składania dokumentów do rozliczenia inwestycji, natomiast od czerwca 2011 roku czekaliśmy na decyzję Komisji Europejskiej o zamknięciu projektu. Wreszcie w maju tego roku Jednostka Realizująca Projekt przy Jastrzębskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji S.A. otrzymała pismo w sprawie przygotowania procedury deklaracji zamknięcia, a Komisja Europejska wyliczyła płatność końcową, która trafiła na nasze konto - wyjaśnia Tadeusz Pilarski, dyrektor JZWiK.
Na ten sukces złożyło się wiele czynników. - Mieliśmy doskonałego inżyniera kontraktu i szczęście do dobrych wykonawców. Ponadto współpraca z gminami przebiegała bardzo sprawnie i wszystkie uchwały, które dotyczyły naszego projektu, były przegłosowywane, a mieszkańcy dzielnie znieśli uciążliwości związane z prowadzeniem tak wielkiej inwestycji oraz ściśle z nami współpracowali, za co serdecznie im dziękujemy - zaznacza Tadeusz Pilarski.
Cała inwestycja kosztowała 34 mln euro, z czego 84% kosztów pokryła Unia Europejska. Choć budowa się zakończyła, to jeszcze nie koniec, bo teraz projekt będzie monitorowany.
![]() |
Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola