Belka
Wtorek, 4 Lutego 2025   imieniny: Weronika, Mariusz, Andrzej
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Rusza piąta edycja OFFO

Data publikacji: 2013-10-21, Data modyfikacji: 2013-10-31
A A AWydrukDrukuj  
 

25 października 2013 rusza V Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO. Galerie sztuki zostaną opanowane przez artystów, tworzących swoje fotografie za pomocą tekturowych pudełek czy własnoręcznie skonstruowanych aparatów. Łącznie przewidziano ponad 60 wystaw i pokazów autorskich.

 

OFFO 2013 to piąta, jubileuszowa, edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju.

 

OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową (pinhole photography). Jej celem jest ukazanie możliwości, jakie daje ta technika i przybliżenie jej możliwie najszerszej publiczności.

 

Wystawy festiwalowe i pofestiwalowe były, są i będą eksponowane w około 30 galeriach górnośląskich, ale także w innych regionach kraju, jak choćby cyklicznie w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu podczas festiwalu „Podwodny Wrocław”.

 

W Festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Choć w nazwie jest „Ogólnopolski”, ale w festiwalu brali udział Autorzy ze wszystkich kontynentów (z wyjątkiem Antarktydy).

 

Wystawom towarzyszą pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje, oraz wydawnictwo (z powodu braku pieniędzy czasami tylko na CD) stanowiące po części katalog, ale też zbiór artykułów teoretyków i praktyków fotografii otworkowej.

 

Nieodłączną częścią Festiwalu jest również wystawa „OFFO Objazdowe” („OFFO-On-The-Way”), podczas której każdy autor prezentuje tylko jedno zdjęcie. Ekspozycja ta pokazywana jest w różnych ośrodkach na terenie kraju również po zakończeniu Festiwalu.

 

OFFO jest imprezą niezależną, formalnie niezwiązaną z żadną instytucją. W celu organizacji Festiwalu (podczas jego II edycji) powstała nieformalna Grupa Trzymająca OFFO, do której w 2009 roku dołączyła Grupa Szybkiego Reagowania OFFO.

 

W piątej edycji OFFO bierze udział 54 autorów i 7 grup twórczych. Gościmy artystów z Argentyny, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Chin, Ukrainy, Rosji, Austrii, Niemiec, Bułgarii, Szwajcarii i, oczywiście, z Polski. Ich prace można zobaczyć w galeriach na całym Górnym Śląsku.

 

 

Strona internetowa Festiwalu: offo.dl.pl

Festiwal obecny jest na Facebooku (www.facebook.com/OFFO.Festiwal)
Informacje o Festiwalu można znaleźć również na blogu Pawła Janczaruka (http://besa.ltf.info.pl/) w zakładce „OFFO”.

 

Organizatorami OFFO 2011 są:

 

Grupa Trzymająca OFFO:

Barbara Englender - Galeria „Ciasna“

Witold Englender - AFIAP, FRP, Galeria „Ciasna“

Paweł Janczaruk - ZPAF, FRP

Jakub Kaszuba - Jaworznicka „Szkoła Widzenia”, LTF

georgia Krawiec - ZPAF

Krzysztof Łapka - Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach

Krzysztof Sowa - Jaworznicka „Szkoła Widzenia”, LTF

 

Grupa Szybkiego Reagowania OFFO:

Aleksander Bakinowski - LTF, JKF „Niezależni”

Olga Kawalec-Olejniczak - LTF, Agencja Image

Jerzy Pawłowicz - PATÉ Media

Agata Stasińska - Zamek Sztuk

Wiesława Stasińska - Zamek Sztuk

 

 

UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola