Belka
Środa, 5 Lutego 2025   imieniny: Adelajda, Agata, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Rondo im. Włodzimierza Ostaszewskiego

Data publikacji: 2013-07-08, Data modyfikacji: 2013-07-08
A A AWydrukDrukuj  
 

Nowe skrzyżowanie typu rondo nosi imię Włodzimierza Ostaszewskiego. Nazwa ronda jest upamiętnieniem dokonań „budowniczego” kopalń w Jastrzębiu-Zdroju, Włodzimierza Ostaszewskiego.

 

8 lipca, podczas odbioru pierwszego etapu Drogi Głównej Południowej, dokonano też uroczystego odsłonięcia tablic z nazwą ronda.

 

W 1959 roku Minister Górnictwa i Energetyki powołał Włodzimierza Ostaszewskiego  na stanowisko dyrektora „Kopalni Jastrzębie-Moszczenica w budowie”. Funkcję tą pełnił do czasu uruchomienia KWK „Jastrzębie”. Od stycznia 1963 roku przejął kierownictwo nad budową „Kopalni Zofiówka-Borynia-Pniówek w budowie”. Jego sukcesem było oddanie do użytku „Zofiówki” przed zaplanowanym terminem. Od stycznia 1970 roku do końca 1975 roku był dyrektorem tego zakładu w ruchu (od 1974 roku pod nazwą KWK „Manifest Lipcowy”). Od połowy lat 70. kierował budową kolejnych kopalń: „Świerklany”, „Suszec”, „Kaczyce” i „Pniówek”. Dyrektor Ostaszewski cieszył się świetną opinią wśród współpracowników i podwładnych – do dziś jest wspominany jako wspaniały człowiek i fachowiec.

 

- U nas w domu się mówiło na kopalnie, że to są córki mojego ojca. Córkę prawdziwą miał jedną, również syna. Natomiast te wszystkie „kopalenki”, jak mówiła moja mama szczególnie jak była zdenerwowana, że go długo nie ma, to też są jego córki. Tych córek było dużo i nie ukrywam, że te córki mi tego ojca troszeczkę zabierały. Bo to nie był ojciec, który zmieniał pieluchy, to był ojciec raczej od takich spraw ważniejszych i poważnych. Jest mi trudno mówić, bo ja jestem z gatunku tych córek tatusia, więc dla mnie to jest w ogóle postać najważniejsza w życiu. Wszystkim państwu, którzy przyczynili się do tego, że to rondo jest nazwane jego imieniem, chciałam podziękować. Rondo jest ładne i mam nadzieję, że będzie się po nim dobrze i bezpiecznie jeździć – podkreśliła córka pana Włodzimierza, Magdalena Ostaszewska-Wdowiak, która w towarzystwie prezydenta Mariana Janeckiego i przewodniczącego Rady Miasta Tadeusza Sławika, dokonała oficjalnego odsłonięcia tablic z nazwą.

 

 



UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola