Belka
Wtorek, 4 Lutego 2025   imieniny: Weronika, Mariusz, Andrzej
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Rajd Szkół Tischnerowskich

Data publikacji: 2013-10-03, Data modyfikacji: 2013-10-04
A A AWydrukDrukuj  
 

26 i 27 września odbył się XIII Rajd Szkół Tischnerowskich. Gospodarzem rajdu był Zespół Szkół Specjalnych nr 10 im. ks. prof. J. Tischnera. Coroczna organizacja rajdów to tradycja szkół noszących imię księdza profesora.

 

Do jastrzębskiej tischnerówki zjechało 72 uczniów i 20 opiekunów z 8 szkół z Polski południowej. Gościem honorowym był Kazimierz Tischner, brat Patrona. W pierwszym dniu uczestnicy mieli okazję zwiedzić Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach Raciborskich i obejrzeć urokliwe miejsca podczas jazdy kolejką wąskotorową. Wieczorem był czas na wspólne muzykowanie, wesołe zabawy i dyskusje o przyszłości. Nie obyło się bez wspomnień o Patronie, przytaczaniu żartów, które bardzo lubił. Drugi dzień poświęcony był poznaniu miasta. Wszyscy uczestnicy brali udział we Mszy Św. A następnie przeszli ulicami miasta do Parku Zdrojowego. Tam goście mogli zwiedzić Galerię Historii Miasta, obejrzeć aranżację mieszkania z lat 70-tych, ekspozycję wiejskiej chaty czy wystawę rzeźby z węgla.

Podczas podsumowania rajdu Kazimierz Tischner powiedział: „Zawsze podczas takich spotkań pojawia się słońce, tak też stało się i tym razem. Józek patrzy na nas z góry. W ostatnich swoich słowach – na piśmie, bo nie mógł mówić – powiedział, abym kontynuował to, co on rozpoczął. Dlatego też to czynię.”

 

 

 



UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola