Belka
Poniedziałek, 10 Lutego 2025   imieniny: Elwira, Jacek, Scholastyka
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Radni uczcili 50. rocznicę nadania praw miejskich

Data publikacji: 2013-06-17, Data modyfikacji: 2013-06-17
A A AWydrukDrukuj  
 

Uroczysta sesja Rady Miasta, która odbyła się 14 czerwca, była okazją do wspomnień, przypomnienia historii naszego miasta, a także uhonorowania osób, które piastowały funkcje prezydenta miasta i przewodniczącego Rady.

Przez aklamację radni przyjęli również stanowisko z okazji 50-lecia nadania praw miejskich: „Rok 2013 jest szczególnym w dziejach naszego miasta. Obchodzimy 50-lecie nadania praw miejskich. Uroczysta sesja Rady Miasta jest częścią uświetniającą całoroczne obchody upamiętniające te ważne wydarzenia.

Złoty jubileusz miasta Jastrzębie-Zdrój to zaledwie cząstka wobec ponad tysiącletniej, bogatej historii Państwa Polskiego. To także niezmiernie krótki okres w dziejach naszej Ziemi, korzeniami sięgający czasów średniowiecznych.

Ważnymi etapami w rozwoju Jastrzębia-Zdroju były: utworzenie w 1861 roku uzdrowiska i jego piękny rozkwit, zwłaszcza w dwudziestoleciu międzywojennym – jako perły uzdrowisk śląskich oraz odkrycie w latach pięćdziesiątych XX wieku bogatych złóż węgla kamiennego.

Ostatnie wydarzenie zaowocowało decyzją o budowie kopalni i przekształceniu kilkutysięcznej miejscowości uzdrowiskowo-rekreacyjnej w stutysięczne miasto przemysłowe.

Współdziałanie od pokoleń mieszkańców tej ziemi z przybyszami z całej Polski przyniosło wspaniałe rezultaty. Powstały kopalnie węgla kamiennego oraz zostało zbudowane od podstaw nowoczesne miasto. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, dzięki zdecydowanej postawie górników i innych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju walczących o prawo do wolności i godności, doszło do podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz wygranego strajku w 1988 roku, które w konsekwencji spowodowało upadek komunizmu i odzyskanie przez Polaków niepodległości.

Tymi wydarzeniami wpisaliśmy się na trwałe na kartach historii Polski, Europy i Świata. Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój oddaje szacunek tym wszystkim, którzy przyczynili się do budowy i rozkwitu naszego miasta w minionym 50-leciu oraz w całych, historycznych dziejach wszystkich miejscowości tworzących dzisiejsze Jastrzębie-Zdrój.”


UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola