Belka
Środa, 5 Lutego 2025   imieniny: Adelajda, Agata, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Powiat lubiński i Jastrzębie-Zdrój na czele

Data publikacji: 2013-08-14, Data modyfikacji: 2013-08-14
A A AWydrukDrukuj  
 

W powiecie lubińskim oraz w Jastrzębiu-Zdroju zarabia się najwięcej – informuje Rzeczpospolita w artykule „Pensje rosną tak jak biznes”.

W latach 2002-2012 płace w Polsce wzrosły o 67 proc. – wynika z danych GUS. To średnia. Jeśli jednak przyjrzymy się poszczególnym regionom Polski, to okazuje się, że różnice w wynagrodzeniach są ogromne. Gdzie zarabia się najwięcej? Tutaj wiele się nie zmieniło. Rekordzistą od lat jest powiat lubiński, z działającym na jego terenie KGHM, oraz Jastrzębie-Zdrój, gdzie są duże przedsiębiorstwa – informuje Rzeczpospolita.

Jak czytamy, uderzający jest też spadek płac w stosunku do średniej w kilku śląskich miastach – np. w Rudzie Śląskiej, Tychach, Rybniku czy Piekarach Śląskich. Dziesięć lat temu znacznie przewyższały średnią, dziś to ok. 85-90 proc.

W 2012 roku najwyższymi średnimi wynagrodzeniami mogli pochwalić się mieszkańcy powiatu lubińskiego – ok. 6,5 tys. zł brutto oraz Jastrzębie-Zdrój – 5,97 tys. zł brutto. Dziennik Rzeczpospolita informuje, że w tym pierwszym płace są wysokie, ponieważ wysokie uposażenie płaci KGHM. Zaznacza też, że czołówka powiatów o najwyższych średnich płacach skupia głównie te, w których zlokalizowane są duże zakłady przemysłowe – Jastrzębie-Zdrój z Jastrzębską Spółką Węglową, powiat bełchatowski z Kopalnią Bełchatów, powiat łęczycki z Kopalnią Bogdanka czy Płock z PKN Orlen.


UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola