Belka
Niedziela, 9 Lutego 2025   imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Niezwykły awans polnej dróżki

Data publikacji: 2014-01-10, Data modyfikacji: 2014-01-10
A A AWydrukDrukuj  
 

Do lat 50. XIX w. droga gruntowa, wijąca się przez tak zwane Jastrzębie Średnie, była mało znaczącym szlakiem komunikacyjnym. O wiele większą rolę ogrywały szosy: pszczyńska, wodzisławska i cieszyńska, a także główna aleja uzdrowiska.

 

Tak na dobrą sprawę to z owej dróżki najchętniej korzystali mieszkańcy i pracownicy Dworu Zamkowego (Schlosshof), którego zabudowania położone były na terenie obecnej ulicy Katowickiej oraz znacznie mniejszego Dworu Średniego (Mittelhof) stojącego w miejscu obecnej Szkoły Podstawowej nr 6. O tym, że droga miała znaczenie gospodarcze świadczy choćby fakt, iż z chwilą budowy linii kolejowej, zafundowano jej solidny, betonowy wiadukt, który pamięta wielu starszych mieszkańców miasta.


Niewątpliwą zaletą drogi było to, że biegła działem wodnym, a zatem nie przecinały jej liczne w Jastrzębiu jary i potoki. Można było pokonać ją bez zbędnych przeszkód. Gdy na przełomie lat 50. i 60. pojawili się tu projektanci pracujący nad planem Jastrzębia III od razu zauważyli naturalne walory owej dróżki. I to oni namaścili ją na przyszłą arterię budowanego miasta.

 

Więcej o alei Piłsudskiego można przeczytać w najnowszym wydaniu gazety "Jastrząb".



UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola