Mój tato pracował w Jastrzębiu 48 lat temu,stawiał tam ślizgi,no i czasami przychodził na stację popatrzeć jak jeżdżą pociągi,i to jego epitet słychać na początku,i nic w tym dziwnego jak widzi miejsca które tętniły życiem,a które zostały zniszcone celowo. Kiedyś za słusznie minionych czasów wielu obywateli chciało mieszkać w Jastrzębiu,a dlatego że już po roku można było dostać mieszkanie,przeprowadzaly się tu również rodziny z Katowic,
Dziś to niemal stu tysięczne miasto pozbawione przemysłu jest tylko sypialnią dla miast aglomeracji Śląskiej i samych Katowic,
i co zaskakujące obsługa tak ogromnej masy ludzi nie była opłacalna dla PKP, więc przewozy zlikwidowano,jak się okazuje zwinięto również tory,obecnie stacja kolejowa Jastrzębie-Zdrój to już tylko kupa kamieni i zrujnowany budynek dawnego dworca.
Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.
Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).
Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka - Jastrzębie”.
Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.