Belka
Piątek, 14 Lutego 2025   imieniny: Walenty, Liliana, Zenon - Walentynki
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Muzyka zabrzmiała w kościele

Data publikacji: 2012-08-27, Data modyfikacji: 2012-09-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Muzyka zabrzmiała w kościele

Ewa Maria Jaślar Walicka i Arkadiusz Popławski zagrali podczas drugiego w tym roku Koncertu Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbył się w minioną niedzielę, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Ruptawie.

Ewa Maria Jaślar Walicka edukację muzyczną rozpoczęła w wieku sześciu lat. W 1964 roku ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Bytomi, w cztery lata później Akademię Muzyczną w Warszawie. Rok później wyjechała na międzynarodowy konkurs harfowy do Hatford w USA. Nagrała 20 płyt i zrealizowała wiele programów radiowych i telewizyjnych w różnych krajach. Przez pięć lat pełniła funkcję dyrektora muzycznego w The Slavic American Cultural Association w Nowym Jorku. Jesienią 1991 roku wróciła do Europy. Od 2001 roku prowadzi klasę harfy w Państwowej Szkole Muzycznej w Bielku-Białej. Jest współzałożycielką Polskiego Towarzystwa Harfowego.

 

Arkadiusz Popławski to magister sztuki Wydziału Artystycznego i organista kierunku Instrumentalistyka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą jako solista i akompaniator. Współpracuje z wieloma chórami. Wybitny znawca organów i organmistrz. Jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych w Opolu oraz członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej

 

jastrzebie.pl, Źródło artykułu: jastrzebie.pl, Autor zdjęć: jastrzebie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola