Belka
Poniedziałek, 10 Lutego 2025   imieniny: Elwira, Jacek, Scholastyka
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jastrzębie-Zdrój w gmachu Sejmu RP

Data publikacji: 2013-05-23, Data modyfikacji: 2013-05-23
A A AWydrukDrukuj  
 

Jastrzębie-Zdrój w 3D to wystawa, jaką można oglądać w Sejmie RP. Uroczyste otwarcie wystawy, zorganizowanej z okazji 50. urodzin miasta, odbyło się 22 maja.

- To zaszczyt, że w tym miejscu możemy zaprezentować nasze miasto w formie trójwymiarowej. Jastrzębie-Zdrój w 1963 roku otrzymało prawa miejskie i z niewielkiej miejscowości uzdrowiskowej przekształciło się w znaczący ośrodek przemysłu węglowego. To miasto młode, ale niepokorne, które bardzo mocno wpisało się w najnowszą historię Polski. To tutaj w 1980 roku podpisane zostało Porozumienie Jastrzębskie, a w 1988 roku strajk górników doprowadził do zwołania Okrągłego Stołu – powiedział prezydent Marian Janecki, który w towarzystwie jastrzębskich posłów Krzysztofa Gadowskiego i Grzegorza Matusiaka, otworzył wystawę.

Nasze miasto zostało pokazane w wymiarze 3D. Na zdjęciach można zobaczyć zarówno zabytkowe obiekty, jak i te nowoczesne miejsca sportu i rekreacji oraz siedziby firm i instytucji. Zainteresowanych oglądaniem wystawy nie brakowało, a byli wśród nich m.in. posłowie z pierwszych stron gazet: Jarosław Kaczyński, Cezary Grabarczyk czy Jan Tomaszewski.

GALERIA ZDJĘĆ


UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola