Belka
Wtorek, 4 Lutego 2025   imieniny: Weronika, Mariusz, Andrzej
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

III polsko-czeskie spotkania branżowe

Data publikacji: 2014-02-19, Data modyfikacji: 2014-02-19
A A AWydrukDrukuj  
 

Kolejna, trzecia edycja polsko-czeskich spotkań branżowych realizowana będzie w bieżącym roku w partnerstwie trzech największych miast Euroregionu Śląsk Cieszyński.

 

Projekt Jastrzębia-Zdroju, Karwiny (RCZ) i Hawierzowa (RCZ) otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i Budżetu Państwa.

 

Całkowite wydatki kwalifikowalne wszystkich partnerów projektu wynoszą blisko 23 tys. EUR.

 

Niniejszy projekt jest kontynuacją transgranicznego przedsięwzięcia partnerskich miast, kierowanego do przedstawicieli instytucji z różnych obszarów życia społecznego Jastrzębia-Zdroju, Karwiny i Hawierzowa. Dotychczasowe edycje projektu polegały na organizacji cyklicznych spotkań branżowych, po obu stronach granicy, w trzech podstawowych obszarach tematycznych: kultura, edukacja, sport, turystyka i rekreacja; gospodarka i przedsiębiorczość oraz bezpieczeństwo publiczne. Doświadczenia wcześniejszych edycji projektu pokazały, że próby aranżowania współpracy (często z wykorzystaniem środków unijnych) instytucji i innych podmiotów funkcjonujących w tych trzech miastach powiodły się. Z roku na rok przybywa partnerskich przedsięwzięć, zwiększa się liczba wspólnie realizowanych projektów, również infrastrukturalnych. Odświeża się transgraniczna współpraca szkół oraz nawiązują się nowe wątki współpracy edukacyjnej. Warto również podkreślić, że coraz częściej współpracują ze sobą radni tych trzech miast, uczestnicząc w tematycznych komisjach branżowych organizowanych w miastach partnerskich.

Mając na uwadze rosnące zainteresowanie działaniami transgranicznymi oraz możliwością wsparcia tych działań funduszami europejskimi, w niniejszym projekcie zaplanowano organizację polsko-czeskiej konferencji, która rozpocząć ma nowy etap współpracy tych trzech miast w aspekcie ich aspiracji względem nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Głównym założeniem organizatorów konferencji jest przekazanie aktualnej wiedzy na temat nowego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014-2020 oraz wskazanie, w formie warsztatowej, obszarów wsparcia programu, a także typów projektów, które możliwe będą do realizacji.

 

W spotkaniu branżowym dotyczącym gospodarki i przedsiębiorczości, które odbyło się w ubiegłym roku w ramach II edycji polsko-czeskich spotkań branżowych, wśród jego uczestników nawiązała się dyskusja dotycząca ogólnej sytuacji gospodarczej naszego regionu oraz braku zainteresowania tym terenem strategicznych inwestorów. Pojawiły się wówczas propozycje rozwiązania tego problemu m.in. poprzez wspólne działania promocyjne kierowane do potencjalnych inwestorów.

W związku z powyższym, w niniejszym projekcie wypracowana zostanie mobilna aplikacja prezentująca tzw. euroregionalny trójkąt – trzy największe miasta Euroregionu Śląsk Cieszyński, przystosowana do korzystania w Internecie, na smartfonach i tabletach. Aplikacja przygotowana zostanie w polskiej, czeskiej i angielskiej wersji językowej, a jej pierwsza prezentacja zaplanowana jest podczas wyżej wspomnianej konferencji. 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach

Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i Budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.



UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola