Impreza rozpoczęła się punktualnie o godz. 17.00. W atmosferę święta jastrzębskiej kultury, wprowadził wszystkich zebranych zespół Avocado. Wokaliści znani z I edycji programu „X Factor” wykonali w specyficzny dla siebie sposób, bo bez użycia instrumentów muzycznych, znane standardy polskiej i światowej muzyki rozrywkowej. Ich repertuar tworzy szeroka paleta przebojów, hitów, piosenek od „Smells like teen spirit” Nirvany po … „Brunetki, blondynki” Jana Kiepury, wszystkie oczywiście w oryginalnych aranżacjach wokalnych. Po paru minutach muzycznej uczty na scenie Domu Zdrojowego pojawił się gospodarz uroczystości, prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój Marian Janecki – Święto Działacza Kultury to taka okazja, że spotykamy się w tym jednym miejscu z wszystkimi artystami, którzy tworzą kulturalną stronę naszego miasta. Artysta nie przechodzi na emeryturę, artystą się jest przez całe życie – powiedział podczas gali prezydent. Prowadzący imprezę Piotr Cylc przytoczył zasady przyznawania nagrody dla Działacza Kultury. W przypadku tegorocznego laureata nie były potrzebne żadne szczegółowe uzasadnienie, bo dla wielu zebranych w Domu Zdrojowy nagroda dla Stanisława Sputo było tylko kwestią czasu. Stanisław Sputo to popularny jastrzębski fotograf. Od 2004 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików - Okręg Śląski. Jest jednym z założycieli Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego „Niezależni”, do którego należy od 1974 r. Od 1978 r. jest także członkiem Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Fotografik ma na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych, m.in. Brązową Odznakę Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce czy tytuł „Zasłużonego Działacza Kultury”. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. „Porozumienie jastrzębskie”, „Bliskie spotkania”, „Jastrzębie Zdrój-europejskie miasto”, „Paryż” Jastrzębie-Zdrój, „10 lat Szkoły Muzycznej”, „Góry, Sport, Reportaż” w Pszowie, „Miasto to Ludzie-Ludzie to Miasto” w Jastrzębiu-Zdroju i Tourcoing Ważną rolę w jego fotografiach zajmuje dokumentowanie wydarzeń i zmian zachodzących w Jastrzębiu-Zdroju. Laureat oprócz statuetki otrzymał 4000 zł. Stanisław Sputo, podziękował za nagrodę, którą otrzymał z rąk prezydenta Mariana Janeckiego i jego zastępcy Krzysztofa Baradzieja.
Nagroda dla działacza kultury to nie jedyne wyróżnienie, jakie przyznano tego dnia. Poseł na Sejm RP Krzysztof Gadowski, przekazał w imieniu ministra kultury odznaki honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej”. Otrzymali je: Teresa Piech, Elżbieta Wojtyna, Iwona Jesionka, Janusz Jurczak, Jakub Moroń i Halina Tworzydlak. Natomiast Radni Semiku Województwa Śląskiego Anna Hetman i Marian Jarosz wręczyli Miejskiemu Ośrodkowi Kultury Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Srebrną Odznakę otrzymali: Teresa Piech, Elżbieta Wojtyna, Iwona Jesionka, Janusz Jurczak i Halina Tworzydlak. Święto Działacza Kultury to jedyny taki dzień w roku, kiedy można także uhonorować wyróżniających się pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Podziękowania i kwiaty z rąk wiceprezydenta miasta Krzysztofa Baradzieja, otrzymali także dyrektorzy MOK-u i MBP oraz naczelnik Wydziału Informacji, Kultury i Sportu jastrzębskiego Urzędu Miasta. Na zakończenie imprezy, ku uciesze publiczności, na scenie ponownie pojawili się piosenkarze z zespołu „Avocado”.
![]() |
Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola