Belka
Wtorek, 11 Lutego 2025   imieniny: Maria, Lucjan, Lazarz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

AGH to renoma i marka

Data publikacji: 2013-04-11, Data modyfikacji: 2013-04-11
A A AWydrukDrukuj  
 

Ponad 80 procent absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej pracuje w zawodzie zgodnym z kierunkiem studiów.

O ofercie edukacyjnej i przyszłości jastrzębskiego Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego tej uczelni mówi prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. „Jastrząb”: Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Akademii Górniczo-Hutniczej w Jastrzębiu-Zdroju od kilku lat z powodzeniem kształci studentów na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Co, Pana zdaniem, decyduje o atrakcyjności uczelni, jak i o tym, że młodzi ludzie wybierają studia właśnie tutaj, mimo że mają do dyspozycji duże akademickie ośrodki?

Tadeusz Słomka: Jastrzębski Ośrodek ma przede wszystkim oddziaływanie lokalne, ale jest ono niezwykle cenne. Oczywiście najlepszą bazę dydaktyczną ma Kraków, ale jest spora grupa osób, które ze względów finansowych czy rodzinnych na Kraków nie będzie mogła sobie pozwolić. Z myślą o nich powstał Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Jastrzębiu-Zdroju. Do studiowania tutaj zachęcają renoma i marka AGH. Z dużą przyjemnością słucham, że w wielu miejscach różne osoby bardzo cenią naszą uczelnię. Mamy doskonałych wykładowców, zatrudniamy ponad 500 profesorów, 1500 doktorów i asystentów, i to jest naprawdę dobra kadra. W ubiegłym roku równocześnie pracowaliśmy nad ponad 2 tys. grantów krajowych  i 200 grantami międzynarodowymi. To absolutna czołówka w Polsce. Aktualnie zaangażowanie w tych grantach i zleceniach z przemysłu wynosi 1 miliard 300 mln zł. Prowadzimy kolejne nowe inwestycje, w tym bardzo ważną jeśli chodzi o Śląsk - Centrum Energetyki. To inwestycja, której wartość docelowo przekroczy 200 mln zł. Jednak same nowe budynki nie dają renomy. Na tę składa się wyposażenie i ludzie chętni do prowadzenia badań naukowych, bo dobra dydaktyka wynika z dobrych badań naukowych.

„J”.: Czy jastrzębski Ośrodek oferuje studentom równie wysoką jakość kształcenia jak AGH w Krakowie?

T.S.: Absolutnie tak. Mogę powiedzieć, że do Jastrzębia przyjeżdżają najlepsi wykładowcy. Oczywiście na funkcjonowanie Ośrodka bardzo duży wpływ ma jego szef, a profesor Stanisław Nawrat jest znakomitym człowiekiem, energicznym i z pomysłami. Zamiejscowe ośrodki dydaktyczne są dla nas tak samo ważne, jak główna siedziba Akademii. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że nie traktujemy ZOD-ów po macoszemu.

Dalszy ciąg wywiadu można przeczytać w najnowszym numerze gazety "Jastrząb".


UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola