Belka
Wtorek, 4 Lutego 2025   imieniny: Weronika, Mariusz, Andrzej
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

69. rocznica Marszu Śmierci

Data publikacji: 2014-01-17, Data modyfikacji: 2014-01-17
A A AWydrukDrukuj  
 

Dla uczczenia ofiar „Marszu Śmierci” oraz pamięci zesłanych na Sybir i w inne miejsca kaźni, 17 stycznia w naszym mieście odbył się Rajd Szlakiem Martyrologii Narodów.

 

Hołd poległym oddany został o godzinie 11.00 w Parku Zdrojowym przy tablicy upamiętniającej męczeńską śmierć 15 więźniów KL Auschwitz Birkenau w czasie ewakuacji obozu od 19 do 20 stycznia 1945 roku z Oświęcimia do Wodzisławia.

 

Natomiast 18 stycznia miasto gościć będzie osoby, które w ramach uczczenia ofiar „Marszu Śmierci” idą trasą marszu od Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. Szlak prowadzi od muzeum w Oświęcimiu przez Brzeszcze, Pszczynę, Studzionkę, Pawłowice, Jastrzębie-Zdrój i Mszanę aż do Wodzisławia Śląskiego. W Wodzisławiu Śląskim odbędzie się spotkanie, msza święta w intencji ofiar i złożenie kwiatów przez ostatnich żyjących uczestników marszu pod pomnikiem ofiar oświęcimskich. 

 

W związku tym, iż szlak prowadzi przez nasze miasto, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój zapewnił uczestnikom marszu  zakwaterowanie w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego oraz pełne wyżywienie z gorącym posiłkiem włącznie. 

 

Dzień później, bo 19 stycznia o godz. 8.00 uczestnicy marszu oraz delegacja z Urzędu Miasta złożą kwiaty pod pomnikiem w Parku Zdrojowym.

 



UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola