Dla uczczenia ofiar „Marszu Śmierci” oraz pamięci zasłanych na Sybir i w inne miejsca kaźni, 17 stycznia w naszym mieście odbędzie się Rajd Szlakiem Martyrologii Narodów.
Hołd poległym oddany zostanie o godzinie 11.00 w Parku Zdrojowym przy tablicy upamiętniającej męczeńską śmierć 15 więźniów KL Auschwitz Birkenau w czasie ewakuacji obozu od 19 do 20 stycznia 1945 roku z Oświęcimia do Wodzisławia.
W styczniu 1945 roku z obozu oświęcimskiego i jego podobozów ewakuowano w pieszych kolumnach do Wodzisławia kilkadziesiąt tysięcy więźniów, konwojowanych przez uzbrojonych esesmanów. Większość skierowano przez Jastrzębie-Zdrój. Mniej liczne kolumny popędzono przez Żory. Odcinki dziennej marszruty wynosiły około 20-30 km, noclegi improwizowane były najczęściej pod gołym niebem. Pasiaki więźniarskie nie pozwalały w wystarczającym stopniu zachować ciepła ciała. Żywieniowe racje dzienne były wypadkową losu. Każdego, kto usiłował zbiec lub nie nadążał za współwięźniami z powodu wycieńczenia, karano natychmiastową śmiercią. Wodzisław Śląski był docelowym miejscem marszu. Stąd, mimo mrozu, otwartymi wagonami kolejowymi wywieziono więźniów do obozów w głąb Rzeszy.
W Jastrzębiu-Zdroju znajdują się dwie zbiorowe mogiły ewakuowanych więźniów. Na cmentarzu w Bziu Zameckim pochowano ciała 11 zamordowanych bądź zmarłych z wycieńczenia oraz ciała 11 zebranych z terenu Pawłowic. Druga mogiła z pomnikiem nagrobnym znajduje się obok wejścia do kościoła p.w. św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym, gdzie pochowano zwłoki 34 więźniów, a w 1947 roku pochowano jeszcze dodatkowo szczątki dwóch ewakuowanych, znalezione podczas przekopywania podłogi piwnicznej domu jednego z tutejszych mieszkańców.
Organizatorem uroczystości jest jastrzębski oddział PTTK, a współorganizatorami Urząd Miasta i środowiska kombatanckie.
Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola