Belka
Wtorek, 4 Lutego 2025   imieniny: Weronika, Mariusz, Andrzej
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

50 lat miasta na ponad 200 stronach

Data publikacji: 2014-01-06, Data modyfikacji: 2014-01-06
A A AWydrukDrukuj  
 

Promocja książki „Jastrzębie-Zdrój 1963-2013. Zarys historii młodego miasta” to ostatnie wielkie wydarzenie jakie odbyło się w naszym mieście z okazji 50-lecia nadania praw miejskich. Książkę autorstwa Krzysztofa Kuci i Urszuli Marcinowskiej zaprezentowano 20 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

 

- Publikacja „Jastrzębie-Zdrój 1963-2013. Zarys historii młodego miasta” to ciekawa lektura zarówno dla tych, którzy przyjechali tu z różnych stron Polski za pracą, jak i dla wszystkich tych, którzy tu się urodzili, z tym miastem dorastali i się wychowywali. Po raz pierwszy w chronologicznym ujęciu pokazano istotne fakty z ostatniego półwiecza – powiedział podczas promocji prezydent miasta Marian Janecki. Do biblioteki przybyło mnóstwo gości chcących usłyszeć o kulisach powstawania tej książki. Oprócz obecnego prezydenta gościł także Zenon Polok pierwszy prezydent miasta w latach 1975-1978. – Cztery lata temu z panią Urszulą pomyśleliśmy o stworzeniu książki o historii naszego miasta. Zbliżające się 50-lecie nadania praw miejskich, a także brak takiej publikacji na rynku były idealną okazją, by zabrać się za zbierania potrzebnych materiałów– opowiedział o początkach zarysu historii młodego miasta, współautor Krzysztof Kucia.

Publikacja zawiera wiele niepublikowanych dotąd zdjęć, autorstwa znanych fotografów, takich jak Bolesław Dymiński, Zenon Keller czy Józef Żak. W książce można także zobaczyć niepublikowane zdjęcie Parku Zdrojowego z tabliczką przypominającą, że to park im. Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Zdjęcie Cezarego Gajaka do publikacji przekazała rodzina. „Jastrzębie-Zdrój 1963-2013. Zarys historii młodego miasta” to także czasy współczesne. W suplemencie można znaleźć zdjęcia Jastrzębia z lotu ptaka wykonane latem tego roku, a także zdjęcia z latami urzędowania przewodniczących Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, Naczelnika Miasta i Prezydentów od 1963 roku. Spotkanie z autorami książki poprowadził Tadeusz Kania z Uniwersytetu Śląskiego.



UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola