Belka
Poniedziałek, 10 Lutego 2025   imieniny: Elwira, Jacek, Scholastyka
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

33 lata temu podpisano Porozumienie Jastrzębskie

Data publikacji: 2013-09-04, Data modyfikacji: 2013-09-04
A A AWydrukDrukuj  
 

Mszą św. odprawioną w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczęły się regionalne obchody 33. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i Porozumienia Katowickiego, czyli urodziny śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

To właśnie w naszym mieście 33 lata temu górnicy przystąpili do ogólnospołecznego ruchu protestacyjnego, który doprowadził do podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, trzeciego po Szczecinie i Gdańsku, protokołu ugody społecznej, otwierającego drogę do przemian politycznych i gospodarczych.

- W modlitewnej zadumie wspominamy zdarzenia sprzed 33 lat. Doszło do nich wskutek rozejścia się rządzących z rządzonymi. Władza, nazywająca siebie ludową, stworzyła kastę, która używając aparatu państwa, utrzymywała się przy władzy terrorem i kłamstwem. Także nową religią, ateizmem. Pamiętamy tamte dramatyczne wydarzenia, na szczęście nie doszło wtedy do rozlewu krwi. Zwyciężył zdrowy rozsądek i podjęto społeczny dialog – mówił podczas homilii metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Arcybiskup podkreślił, że jednym z podstawowych uzgodnień porozumień społecznych było uznanie przez totalitarną władzę prawa robotników do zrzeszania się, prawa do tworzenia wolnych niezależnych związków zawodowych. Przypomniał też, jak na temat ich roli wypowiada się katolicka nauka społeczna.

- Związki zawodowe, służąc dobru wspólnemu, są konstruktywnym czynnikiem porządku społecznego i solidarności, a wiec nieodzownym elementem życia społecznego, winny być wykładnikiem walki o sprawiedliwość społeczną – zaznaczył arcybiskup Skworc.

Po mszy uczestnicy uroczystości udali się na plac przy kopalni Zofiówka.

- Dzisiaj jesteśmy w tym miejscu w trosce o naszą najnowszą historię, jesteśmy tutaj po to, aby podziękować naszym bohaterom, którzy 33 lata temu walczyli o wolną demokratyczną i niepodległą naszą kochaną Ojczyznę. To czas refleksji, to czas zadumy, ale przede wszystkim ten dzień powinien być dniem radosnym, dniem, w którym cieszymy się, że możemy żyć w wolnym i demokratycznym kraju – podkreślił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność.

Tutaj też zostały złożone wieńce i kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego.

GALERIA ZDJĘĆ


UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola