Belka
Wtorek, 4 Lutego 2025   imieniny: Weronika, Mariusz, Andrzej
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

32. rocznica pacyfikacji kopalni

Data publikacji: 2013-12-11, Data modyfikacji: 2013-12-11
A A AWydrukDrukuj  
 

Jak co roku, 15 grudnia zgromadzeni na placu przy KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie - Ruch Zofiówka oddadzą hołd górnikom, przeciw którym 32 lata temu wojsko i milicja użyły broni.

 

To właśnie tutaj w 1981 roku pluton specjalny milicji obywatelskiej, po raz pierwszy od wprowadzenia stanu wojennego, strzelał do strajkujących górników. Podczas pacyfikacji kopalni od kul ranne zostały cztery osoby.

 

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 9.00 przy tablicy upamiętniającej pacyfikację KWK Manifest Lipcowy, gdzie przewidziano przemówienia zaproszonych gości i składanie kwiatów. Organizatorem obchodów jest NSZZ „Solidarność” KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie - Ruch Zofiówka.

 

Przypomnijmy: w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na ulicach Jastrzębia-Zdroju pojawiły się czołgi i samochody opancerzone. Dzień po wprowadzeniu stanu wojennego, 14 grudnia, załogi jastrzębskich kopalń udających się na pierwszą zmianę podjęły decyzję o rozpoczęciu strajku okupacyjnego. Komisje zakładowe „Solidarności” przekształciły się w komitety strajkowe. I tak strajkowały kopalnie: „Jastrzębie”, „Moszczenica”, „Manifest Lipcowy”, „Borynia”, „Pniówek”. Po południu dołączyli pracownicy drugiej zmiany. Komitety strajkowe podjęły decyzje o rotacyjnym systemie prowadzenia strajku. Na każdej zmianie, w każdej z jastrzębskich kopalń przebywało od dwóch do trzech tysięcy górników. Nadszedł 15 grudnia 1981 roku, jeden z najczarniejszych dni w krótkiej historii miasta Jastrzębie-Zdrój. Od wczesnych godzin rannych odbywały się pacyfikacje jastrzębskich kopalń. Szpital górniczy zapełnił się. O godzinie 11.00 czołgi, transportery opancerzone, armatki wodne oraz funkcjonariusze i żołnierze otoczyli kopalnię „Manifest Lipcowy”. ZOMO wrzuciły na teren kopalni pojemniki z gazem i petardy, a czołgi taranowały bramę główną. O godzinie 11.45 grupy szturmowe wdarły się na teren kopalni.



UM Jastrzębie, Źródło artykułu: www.jastrzebie.pl, Autor zdjęć: UM Jastrzębie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Jastrzębie – Zdrój - miasto na prawach powiatu w południowej części województwa śląskiego. Pod względem administracyjnym dzieli się na sześć sołectw (Borynia, Bzie, Moszczenica, Ruptawa, Skrzeczkowice, Szeroka) oraz piętnaście osiedli. Jego powierzchnia wynosi 85,33 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: Park Zdrojowy, zabytkowe kościoły (Wszystkich Świętych, kościół św. Barbary i Józefa, Sanktuarium Opatrzności Bożej), pałac w dzielnicy Borynia, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego; liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe (Szlak Architektury Drewnianej woj. Śląskiego, międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 4).

Główną gałąź gospodarki stanowi górnictwo węgla kamiennego; na terenie miasta działa Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia - Zofiówka -  Jastrzębie”.

Na zachód od miasta przebiega autostrada A1 a na wschód przebiega droga krajowa nr 81.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola